آموزش نصب هارد در DVR و NVR

۱۰۰٫SATA_interface

 توجه به شباهت زیاد دستگاه DVR و NVR طریقه نصب هارد دیسک نیز در هر دو تقریبا یکسان است. در این مطلب به آموزش نصب هارد دیسک در DVR می پردازیم.

اطلاعات پیش از نصب

مهمترین نکته پیش از نصب هارد در DVR اطلاع از این موضوع است که هارد نصب شده در DVR از نوع اینترنال می باشد. این نوع هارد دقیقا مشابه هارد دیسک های مورد استفاده در کامپیوترهای خانگی است.

توجه داشته باشید که دستگاه های DVR امروز تقریبا بدون استثنا از کابل ساتا (SATA) برای اتصال هارد استفاده می کنند. پس توجه داشته باشید که هارد دیسک انتخابی شما هم حتما باید دارای کانکتور ساتا باشد.

نکته مهم بعدی میزان هارد قابل پشتیبانی دستگاه DVR است. DVRها معمولا تعداد مشخصی از هارد با ظرفیت محدود را پشتیبانی می کنند. مثلا یک هارد یک ترابایت. توجه داشته باشید که هاردی که برای دستگاه انتخاب کرده اید حتما به وسیله دستگاه قابل پشتیبانی باشد.

مراحل نصب

    ابتدا بدنه دستگاه DVR را باز کنید. این بدنه معمولا چهار یا شش پیچ در طرفین دارد. برای باز کردن بدنه باید تمامی پیچ ها را با دقت باز کنید.

    در داخل جعبه DVR بعضی از وسایل نصب هارد دیسک قرار دارد. این وسایل شامل کابل SATA (یک کابل قرمز رنگ) و پیچ های مربوط به بستن هارد می شود.

    پس از باز کردن کامل بدنه برد اصلی دستگاه را میبینید. بر روی برد اصلی دستگاه شما میتوانید پورت های ساتا را ببینید (این پورتها به شکل L کشیده هستند) همچنین سیمهایی با زنگهای سیاه، قرمز و زرد داخل بدنه وجود دارد که از آن باید برای تغذیه هارد استفاده کنید.

    کابل SATA را به برد DVR و سپس به هارد دیسک وصل کنید. (شکل پورتها به صورتی است که امکان اشتباه وصل کردن انها وجود ندارد) سپس کابل تغذیه را که در داخل DVR وجود دارد به هارد وصل کنید.

    پس از اطمینان از درست وصل شدن کابلها، هارد را بر روی جای پیچ های موجود کف بدنه DVR قرار دهید. این پیچ ها معمولا چهار پیچ به ازای هر هارد دیسک هستند. برای بستن پیچ ها باید دستگاه را بلند کرده و پیچ ها را از زیر دستگاه ببندید.

    پس از بستن پیچ های هارد دستگاه را روشن کنید. در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید باید در منوی هارد دیسک، هارد شما به درستی شناخته شده باشد.

    در صورت شناسایی هارد درب دستگاه DVR را ببندید.

    در منوی هارد دیسک بر روی قسمت فرمت کلیک کنید تا هارد فرمت شود. پس از فرمت شدن هارد، امکان استفاده از آن فراهم می شود و ضبط دستگاه شروع خواهد شد.

در صورت نشناختن هارد چه کنیم؟

چنانچه دستگاه شما هارد دیسک را مورد شناسایی قرار نداد، احتمال دارد که یکی از اتفاقات زیر اتفاق افتاده باشد:
در اولین گام اگر هارد مورد شناسایی قرار نگرفت به سراغ پورت های روی هارد و مادربرد بروید و آنها را چک کنید و مطمئن شوید که آنها را به درستی وصل کرده اید.
اگر از اتصال صحیح پورت ها مطمئن شدید و مشکل شناسایی هارد همچنان وجود داشت، کابل ساتای هارد را تعویض کنید. ممکن است که کابل موجود در DVR دارای اشکال باشد.
اگر دو مورد بالا درست بود، شاید هارد شما دچار مشکل شده باشد. که اگر این طور باشد، باید هارد را تعمیر یا عوض کنید. البته دقت داشته باشید که برخی اوقات مشکل هارد با فرمت کردن نرم افزاری برطرف می شود.
اگر موارد بالا را امتحان کردید و مشکل همچنان برقرار بود، پس ممکن است هارد بر روی DVR قابل پشتیبانی نباشد و این نکته ای است که شما در ابتدا و در زمان انتخاب هارد می بایست به آن توجه می داشتید.

۱۸۴٫DVR-HDD-Install2

پایگاه خبری

آموزش نصب هارد در DVR و NVRReviewed by 021-440 488 70 on Aug 8Rating: 5.0.آموزش نصب هارد در DVR و NVR